Rancangan Pengajaran Harian(Sistem Suria)







Rancangan Pengajaran Harian ( Sistem Suria )

Tarikh / Hari  :  4. 10. 2012  (  Hari Khamis  )                    
Masa              :   10.00 a.m.  ~ 10.30 a.m.     (  30 minit )                                   
Kelas             :   4B                                                                      
Bil. Pelajar     :   41 orang                                                     
M / Pel           :   Sains                                                                           
Tajuk             :   Sistem Suria
Objektif        :   Di Akhir pengajaran ini, murid  dapat:
       1.     Menyenaraikan nama 8 buah planet dalam Sistem Suria.
       2.     Menyusun urutan planet-planet dalam Sistem Suria.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid sudah mengetahui planet semulajadi seperti matahari, 
                                          bulan dan bumi.  
Konsep : Mengenalpasti urutan planet dalam Sistem Suria.
Bahan : Kad-kad  bergambar, kertas mahjong,  sampul surat, gum dan lembaran kerja.
Nilai : Bersyurkur, keberanian, bekerjasama, patuh pada arahan, menghormati, sayang kepada alam  sekitar.
KBKK: Memerhati, Menganalisis, Berkomunikasi, membuat kesimpulan, membuat urutan.
 
Langkah
/ Masa
Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi

(  3 minit )


Menjalankan sesi soal jawab dengan murid.
~Menunjukkan gambar matahari dan menanya soalan.


Guru menunjukkan satu gambar matahari dan menanyakan soalan
kepada murid.

a)Apakan benda   ini?
~Matahari.

b)Apakan kegunaan
matahari bagi manusia?
~Cahaya matahari di
waktu pagi membekalkan vitamin D yang menyihatkan kulit manusia.

~Kewujudan cahaya
matahari membantu putaran air dan udara.

~mengeringkan pakaian dan hasil makanan  kering (seperti ikan dan buah).

Guru mengaitkan dengan isi pelajaran hari ini :  "Sistem Suri"

Murid-murid
menjawab soalan.



KBKK:
Memerhati, berkomunikasi

Nilai:
Keberanian, bersyurkur


Perkemban- gan

Langkah 1

( 10 minit )

Penerangan mengenai :

~ Ahli-ahli dan urutan Sistem Suria.




Guru memperkenalkan 8 buah planet  dan urutan planet-planet tersebut  dalam Sistem Suria.

Semasa penerangan, guru mengemukakan gambar-gambar planet untuk menjelaskan ciri-ciri dan urutannya dalam sistem suria. Dengan ini, murid dapat memahami ciri dan kedudukan setiap planet dengan lebih jelas.

Guru membimbing murid membaca nama planet-planet dengan sebutan yang betul.

Murid-murid mendengar penerangan guru dengan teliti.

Murid-murid
membaca nama planet-planet
dengan sebutan
yang betul.

KBKK:
Memerhati,
menganalisis,
membuat urutan

ABM:
Kad-kad bergambar

Nilai:Kerajinanpatuh kepada arahan.


Langkah 2

( 9 minit )


Aktiviti menulis nama planet dan menyusun  kedudukan planet-planet dalam sistem suria dengan urutan yang betul .

Guru membahagikan murid kepada 8 kumpulan.

Guru mengedarkan  sampul surat yang mengandungi kertas mahjong dan gambar-gambar planet kepada setiap kumpulan

Guru menerangkan aktiviti :
~Setiap kumpulan diminta melengkapkan nama planet  tersebut dan kemudian menyusun kedudukan planet.

~Kumpulan yang paling cepat menyiapkan aktiviti akan diberikan hadiah.

~Setiap kumpulan
memaparkan jawapan mereka dan guru menandakan  jawapan setiap kumpulan.

~Guru memberikan hadiah kepada kumpulan yang menang dalam aktiviti  ini.

Murid-murid mengikut arahan guru dan bergiat aktif dalam aktiviti .



KBKK:
Berkomunikasi,
membuat urutan

ABM:
Kad-kad bergambar,
gum,
marker pen dan
kertas mahjong.

Nilai:
Bekerjasama,
keberanian


Langkah 3

( 5 minit )





Lembaran Kerja

Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.

Guru memantau dan
memastikan murid-murid dapat menyiapkan
lembaran kerja .

Guru bertindak sebagai fasilitator  memberi tunjuk ajar kepada murid.

Murid-murid membuat lembaran kerja dengan teliti.


Murid menjawab semua soalan
yang diberikan guru.

KBKK:
Membanding  dan membeza, membuat kesimpulan

ABM :
Lembaran kerja

Nilai:
Kerajinan


Penutup

( 3 minit )


Kesimpulan







Guru merumuskan
pengajaran pada hari ini.
~Murid-murid menyatakan nama planet dengan mengikut urutannya.

Aktiviti ini adalah untuk memastikan murid benar-benar faham akan pengajaran yang disampaikan.

Guru membuat rumusan dengan menggunakan cara menanya soal, Contonya:

a.)Sila menyenaraikan nama  planet dengan mengikut urutan yang betul.

b.)Apakah planet yang membolehkan manusia ”hidup”?
~ Bumi

Guru memberitahu murid bahawa hanya bumi sesuai bagi manusia hidup .Oleh itu,  kita perlu menjaga bumi. Jangan sentiasa
membuat aktiviti-aktivit  yang boleh
mencermakan bumi.


Murid–murid menyatakan nama planet dengan mengikut kedudukannya.


Murid-murid menjawab soalan.


KBKK:
Membuat kesimpulan

Nilai:
Sayang kepada alam sekitar,
Menghormati,
bersyukur.





















 



















































































































6 comments:

I'm not a teacher, so can't give any comment about ur teaching skill. But u look so good in this video! support support!

 

Wah!P&P yang sangat berjaya. Murid-murid dapat melibatkan diri serta berkerjasama dalam aktiviti kumpulan.Bagus sekali!

 

ur blog so excited n atrractive.I just start to learn about blog

 

Tan Huey Theen :Terima kasih!ya,murid-murid saya telah memberi kerjasama semasa aktiviti P&P menjalankan.
Lee ying Peng : Trust yourself !u can do it! fighting!

 

nice picture! yr students look so hardworking, keep it up!

 

Post a Comment